« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "مهدویت"

جان و جانان

نوشته شده توسطكبري جعفري 2ام اردیبهشت, 1398

 امام زمان(عج) از نگاه مقام معظم رهبری

امروز وجود مقدس حضرت حجت - ارواحنا فداه - در میان انسان های روی زمین، منبع برکت، منبع علم، منبع درخشندگی، زیبایی و همه خیرات است.

 

رهبری
...برای انسانی که دارای معرفت باشد، موهبتی از این برتر نیست که احساس کند، ولی خدا، امام بر حق، عبد صالح، بنده برگزیده در میان همه بندگان عالم و مخاطب به خطاب خلافت الهی در زمین، با او و در کنار او است; او را می بیند و با او مرتبط است. (1)

مهدی موعود (عج)، مظهر رحمت و قدرت حق و مظهر عدل الهی است و کسانی که بتوانند با این کانون شعاع رحمت و تفضلات الهی، ارتباط روحی و معنوی برقرار کنند، در تقرب به خداوند، توفیق بیشتری می یابند; زیرا نفس توسل و توجه و ارتباط قلبی با آن حضرت، موجب عروج و رشد روحی و معنوی انسان می شود. (2)

… یکی از آن خورشیدهای فروزان، به فضل و کمک پروردگار و به اراده الهی، امروز در زمان ما به عنوان «بقیة الله فی ارضه » ; به عنوان «حجة الله علی عباده » ; به عنوان «صاحب زمان » و «ولی مطلق الهی در روی زمین » وجود دارد. برکات وجود او، [و] انوار ساطعه از وجود او، امروز هم به بشر می رسد… این خورشید معنوی و الهی بازمانده اهل بیت علیهم السلام است. (3)

ولی عصر - صلوات الله علیه - میراث بر همه پیامبران الهی است. (4)

امام بزرگوار و عزیز و معصوم و قطب عالم امکان و ملجا همه خلایق، اگرچه غایب است و ظهور نکرده، اما حضور دارد. (5)

امام زمان (عج) امانت و گوهر درخشنده عظیم آفرینش در میان ما، امروز بی گمان بیش از هر زمان، متوجه و مراقب این ملت است. (6)

پی نوشت ها:
1) روزنامه جمهوری اسلامی 4/9/78.
2) روزنامه رسالت 16/10/74.
3) سخنرانی جشن بزرگ منتظران ظهور 3/9/78.
4) خطبه نماز جمعه 6/4/59.
5) جمهوری اسلامی 19/10/74.
6) خطبه نماز جمعه 19/10/59.
منبع : مهدویت

ضرورت توسل به حضرت بقیه الله در شب نیمه شعبان

نوشته شده توسطكبري جعفري 31ام فروردین, 1398

یا مهدی

چطور ما این قدر از توجه به امام زمان علیهالسلام غافل شدیم؟!

چطور این همه دور شدیم و توانستیم بدون توسل به آن حضرت زندگی کنیم؟!ما باید بدانیم چه چیزی از ما میخواهند؟ آیا این سفرهای که برای ما پهن کرده اند کم است؟ چه کسی بهره می برد؟چرا حتی برای این ارتباط هم آمدیم حرف زدیم و حرف زدیم و حرف زدیم؟ نصیب خودمان چه شد؟چطور روزگار ما را به غفلت انداخت و از این بخش غافل شدیم؟

روزانه باید متوسل بود، گرچه افق این فکر خیلی بلند است و افق این ارتباط خیلی راقی است، اما دائم باید ملتزم به توسل بود.

تجربه بین علما نشان داده است که توسل و توجه به حضرت بقیه الله علیهالسلام، خیر دنیا و آخرت میآورد که فقط ثبات قدم و مراعات میخواهد، ادب و گذشت میخواهد، سحر میخواهد، نماز اول وقت و قرائت قرآن میخواهد.

آن وقت است که انسان احساس می کند یک باب دیگر هم در زندگی او باز شد که نسلهای آینده او هم بهره میبرند.

شب نیمه شعبان شب این ارتباط و این توسل و شب شروع این توجه است. ما خیلی غافل هستیم و حیف است که سر این سفره، غافل از حضرت باشیم. مواظب باشیم که شب نیمه شعبان از دست نرود. در این شب فقط استغفار و بیداری و درک شب نیمه شعبان. . .

 

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری

 

همسایگی شب نیمه شعبان با لیلة القدر....

نوشته شده توسطكبري جعفري 30ام فروردین, 1398

مهدی


«همسایگی شب نیمه شعبان با لیلة القدر»

یکی از امتیازاتی که در مسیر انسان‌ها وجود دارد، زمان است. شب نیمه شعبان یکی از لیالی اربعه طول سال است که همسایه لیلة القدر است و برکات زیادی دارد. سرنوشت انسان‌ها در آن شب بسته می‌شود.

اگر ما به این کلیدها توجه داشته باشیم دریچه‌ ای به فضل و رحمت الهی باز می‌ شود.

شب نیمه شعبان خیلی می ‌تواند پر برکت باشد، شبی بود که رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم استراحت کرده بودند و بلند شدند رفتند و همسر حضرت به دنبال آن حضرت رفت و دید که حضرت مثل یک پارچه ‌ای که بر زمین افتاده باشد به سجده افتاده ‌اند و دعا می‌ خوانند.

نیمه شعبان بهاری دیگر است و صفایی دیگر دارد. شب و روز نیمه‌ شعبان برکات معنوی زیادی دارد.
‌ ‌

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری

نیمه شعبان با هم یک قرار بگذاریم...

نوشته شده توسطكبري جعفري 28ام فروردین, 1398

 

 

نیمه ی شعبان در فرهنگ دینی ما ایرانی ها مترادف است با مفهوم موعود؛ اگرچه ما زمان خاصی را بر مبنای اعتقادات دینی مان که مصادف است با سالروز میلاد منجی غائب از نظر، امام دوازدهم، اباصالح المهدی(عج) را به این امر اختصاص داده ایم اما در این مجال می خواهیم از زاویه ی جدیدی به این مفهوم نگاه کنیم.

منابع تحقیقی موجود، نشان می دهند که در فرهنگ های مختلفِ معنوی جهان از زرتشت گرفته تا بودا یا سایر ادیان توحیدی همیشه مفهومی بنام منجی یا موعود وجود داشته است، البته اینکه کیفیت ظهور یا ویژگی های این منجی دقیقا چه هست در بین این منابع اختلاف نظر و همینطور اشتراک هایی وجود دارد که در این مطلب مد نظر نیست.

آنچه در این مجال کوتاه می خواهیم درباره اش بیندیشیم، کارکرد منجی و موعود در زندگی روزمره ی ما است. به عنوان یک ایرانی اندیشمند مسلمان بیایید یکی از پیش فرض های اصلی مرتبط با این مفهوم را با هم جستجو و مرور کنیم:

کار من در این میانه چیست؟

آیا کار من فقط سر گذاشتن به سجده و محراب عبادت است یا هیچ کاری نکردن و به انتظار ظهور نجات دهنده نشستن یا اینکه بیش از هر زمان دیگری مترصد فرصت بودن و دست زدن به عمل است؟ بررسی دو حالت اول را هم به شما واگذار می کنیم، اما بیایید فرضیه ی سوم را با هم بررسی کنیم:

مگر نه اینکه منجی برای ظهور و حضورش به یارانی نیاز دارد، آیا یاران منجی از جنس افرادی هستند که اهل عمل و پویایی و اندیشه هستند یا صرفا افرادی که به انتظار او نشسته اند و سر به افسوس یا به اشتیاق چشم به راه ظهور هستند؟ آیا این اشتیاق و افسوس به عمل منتهی نمی شود؟ راستی مهمترین دغدغه ی افراد منتظر در چنین روزی بطور نمادین چیست؟ آیا رشد و حرکتی در اندیشه های انتظار ما نسبت به سال های گذشته اتفاق افتاده است یا آن که سال هاست آن را در خواندن دعا یا نذر و جشن خلاصه کرده ایم؟

ادامه »

بهار دلها.....

نوشته شده توسطكبري جعفري 7ام فروردین, 1398


تویى بهارِ دلم با تو احْسَنُ الحالَم
بیا بهار شود چهارفصلِ امسالم

بـیـا، مُقَلّبِ قلبم دلیل نـوروزم
بـیـا کناره بگیرد بـدی از اقبالم

اللهم عجل لولیک الفرج

1553684462img_20190327_152723.jpg