« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "نکات اخلاقی"

دل، یک‌دله کن

نوشته شده توسطكبري جعفري 12ام خرداد, 1398

دعای سحر

دل، یک‌ دله کن

دعا به زبان قال و به گفتار اگر مطابق با لسان استعداد باشد

و آنچه زبان میگوید بر خلاف آنچه دل می‌گوید نباشد

و گفتار با حال مباین نباشد مستجاب خواهد شد.

 

کتاب شرح دعای سحر امام خمینی ، صفحه ۱۷۵.

متن کامل شرح دعا در آدرس:   http://yon.ir/5a2c9

چگونه می توانیم شب قدر ماندگاری داشته باشیم؟

نوشته شده توسطكبري جعفري 4ام خرداد, 1398شب قدر تنها سه شب که شب زنده داری، دعا و احیا در این چند روز آسان است، اما چیزی که از این شب زنده داری ها و قرآن به سر مهم تر است حفظ آثار و استمرار این عبادات است، وگرنه دو یا سه شب بیدار ماندن هنر خاصی نیست که اگر کسی تقوا نداشته باشد عبادت هایش قبول نیست.


مردم در زمان ماه مبارک رمضان یا ایام محرم گرایش به عبادت در آنها زیاد می گردد اما متاسفانه بعد مدتی این ارتباط کمرنگ و بعضاً قطع می شود و بدین خاطر ایام مذهبی تخلفات و آسیب های اجتماعی کاهش میابد ولی در غیر این زمان ها همیشه در حال افزایش است این نشان می دهد که متاسفانه مردم لذت عبادت را بطور موقت در اثر هیجانات مذهبی درک می کنند ولی بعد از آن نمی توانند با عبادت یا حضور در مساجد ارتباط برقرار بکنند.


این نکته نشان می دهد که مردم متاسفانه شناخت درست از عبادت و اهمیت آن و  هدف از عبادت و مراحل عبادت ندارند. برای اینکه عبادات و مناجات شب قدر در طول سال ادامه پیدا بکند، ما باید بیدار بمانیم و بیداری ما مختص به ایام قدر نباشد.

در دعای روز اول ماه مبارک رمضان ما از خدا درخواست عبادت حقیقی و بیداری از خواب غفلت می کنیم: اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ وَ قِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَائِمِینَ وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِینَ: این بیداری روی نمی دهد مگر اینکه لطف الهی شامل حالمان بشود و ما به عبادت و خداوند رو بیاوریم.

ادامه »

شکوفایی استعداد با درک لیلةالقدر

نوشته شده توسطكبري جعفري 4ام خرداد, 1398

شب قدر

 شکوفایی استعداد با درک لیلةالقدر

در ماهِ ضيافتِ الهي، تکليفي که از توانِ ما خارج باشد، برعهده ما ننهاده‌اند؛ فقط بايد آمادگيِ اجراي آن‌ها را در خود ايجاد کنيم. کلماتِ الهي و دستوراتِ اهل‌بيت همه اِعجاز است.

 تکليفِ ما اين است که کينه را از دل بيرون کنيم و تاريکيِ گناه را از خويش بشوييم. از ما چيزي نمي‌خواهند جز رشد، کمال، انسانيت، رأفت، و مهرباني با هم‌نوعان و با همه مخلوقاتِ پروردگار. چيزي از ما نمي‌خواهند، جز اين‌که خود را دريابيم.

 منظورِ آن‌ها اين است: اي انسان، تو بزرگي! پس خود را ارزان مفروش. اکنون به ضيافتِ الهي وارد مي‌شوي و در اين ضيافت، جواهراتِ عظيمِ خلقت را قسمت مي‌کنند. در اين ماه، شبي است به‌نامِ ليلةالقدر درکِ اين شبْ آمادگي و اصلاحِ نفس مي‌خواهد. درکِ فضيلتِ اين شب موهبتِ کمي نيست، بلکه با تمام آنچه براي آن آفريده شده‌اي برابر است. استعدادِ تو با درکِ اين شب شکوفا مي‌شود.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری

صحيفه سجاديه مهجور مانده است!!

نوشته شده توسطكبري جعفري 29ام اردیبهشت, 1398

كتاب شريف صحيفه سجاديه كه مشتمل بر ادعيه سيد الساجدين امام سجاد علیه السلام ميباشد ، حاوي مطالب و معارف بسيار بلند و بالايي است ، حقيقتا اين كتاب درياي معارف است ؛ اما متاسفانه در ميان ما شيعيان مهجور مانده است!

صحیفه سجاديه يكي از افتخارات شیعه است!

مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی مینویسد: یک جلد از این صحیفه را براي مفتي اعظم مصر ، طنطاوي ، فرستادم.
بعد از مدتي از جانب او پاسخ آمد:

“آقای مرعشی نجفی، من احساس بدبختی می کنم که به این سن رسيده ام و این کتاب را ندیده بودم، و خیلی ممنونم که این را برای من فرستادین.”
و در ادامه نامه نكته اي متذكر ميشود كه بسيار مهم است و ما شيعيان بايد افتخار كنيم ، مينويسد:
“واِنِّی كلّما تَاَمَّلتُها وَجَدتُها دُون کَلام الخالق و فَوقَ کَلام المَخلوق.”
ميفرماید اين كتاب را پايين تر از كلام خدا و بالاتر از كلام مخلوق يافتم!

يعني بشر نمیتواند اینطور سخن بگويد!


ان شاءالله خداوند توفيق دهد كه با صحيفه سجاديه مانوس باشيم و از معارف عميق آن استفاده كنيم “

 

خدایا جان آلوده ام را پاک کن

نوشته شده توسطكبري جعفري 23ام اردیبهشت, 1398

خدایا چیزی که جان مرا آلوده کند ازمن بستان تا پاک شوم،

وآن چه را موجب صلاح من است برای من بگذار

زیرا جان من در هلاکت افتد مگر تونگاهش داری.