« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "اجتماعی"

زینت خود را در هر مسجدی برگیرید

نوشته شده توسطكبري جعفري 12ام دی, 1398


شانه کردن از دیدگاه طب اسلامی

شانه کردن علاوه بر زیبایی بر سلامتی نیز موثر است طبق روایات شانه کردن بیماری هایی همچون وبا، تب، ضعف را از بین می برد و بسیار شانه زدن بلغم را کم میکند و بعید نیست فعل شانه کردن با ایجاد الکتریسیته به بهتر کار کردن مغز کمک کند.


خوب است که انسان هر روز شانه کند آن هم چندین مرتبه (حد اقل پنج مرتبه) زیرا خداوند متعال میفرمایند:

زینت خود را در هر مسجدی برگیرید

و امام صادق و امام کاظم (ع) در تفسیر این آیه زینت گرفتن همان شانه کردن هنگام هر نماز می باشد و شاید معنای آن شانه کردن روزی 23 مرتبه باشد زیرا امام صادق (ع) در روایت دیگری میفرمایند: مقصود شانه زدن هنگام هر نمازی است چه واجب و چه مستحب و ما 18 نماز مستحب و 5 نماز واجب که جمعاً 23 مرتبه می شود.

1577987775photo_2020-01-02_21-24-36.jpg

طب اسلامی یا طب سنتی

نوشته شده توسطكبري جعفري 11ام اسفند, 1397

طب سنتی

توضیح آیت الله العظمی مکارم درباره طب اسلامى

حضرت آيت الله مكارم شيرازى در دیدار با وزير بهداشت مطلب لازمى درباره طب اسلامى فرمودند كه مطابق معمول از سوى بعضى تحريف شده بود و سبب سوء تفاهم گرديد.

 ایشان فرمودند: حقيقت اين است كه ما مجموعه‌اى درباره تمام دردها و درمان‌ها و داروها به نام طب‌اسلامى نداريم. البته اشاراتى در قرآن مجيد و اشارات بيشترى در روايات اسلامى به مسائل مربوط به پيشگيرى از بيمارى‌ها و درمان‌ها شده كه بسيار قابل استفاده است، ولى آن را نمى‌توان به صورت يك علم با تمام جزئياتش مطرح كرد.

 از سوى ديگر عده‌اى از اين نام (طب اسلامى) براى منافع خود سودجويى كرده و مشكلاتى براى جهان اسلام فراهم كرده‌اند كه وظيفه ما اين است از آن جلوگيرى كنيم. البته طبّى به نام طب‌سنتى داريم كه مجموعه كاملى از پيشگيرى‌ها، دردها و درمان‌هاست. مثل آنچه در قانون بوعلى سينا كه در هشت جلد به چاپ رسيده است ديده مى‌شود.

چنين طبى كه حاصل هزاران سال تجربيات بشر است را نمى‌توان انكار كرد و هنوز بسيارى از مطالب آن راهگشاست، منتهى اگر كسانى مى‌خواهند با اين طب بيماران را درمان كنند بايد دوره ببيند نه اينكه هر عطّارى با يك مشت داروهاى گياهى، مغازه خود را مطب قرار دهد و به درمان بيماران بپردازد كه اين كارى است خطرناك. اميدوارم عزيزان در اين مسائل دقت كافى بفرمايند.

خبرگزاری حوزه

قرآن حقیقت زندگی

نوشته شده توسطكبري جعفري 27ام بهمن, 1397قرآن بالاترین مفسر حقیقت وجودی انسان است

قرآن کتاب تفسیر انسان است
خدا در قرآن ما را توضیح می دهد
خدا مفسری است که با قرآن به ما می خواهد بفهماند ما کیستیم

*از همین جا روشن می شود که چرا به تعبیر بعضی ها ، قرآن پراکنده حرف زده است

* ( چند آیه راجع به یک مطلب در ادامه چند آیه راجع به مطلب دیگری و … یا یک قسمت از داستان پیامبری در یک سوره ای و ادامه داستان در سوره دیگری و ..)

*علت آن است که ما پراکنده ایم و قرآن تفسیر ما است

*قرآن در مقام وحدت یکپارچه رمز است لذا قرآن غذای اهل وحدت است ولی فرقان غذای پراکنده ها است

*لذا یک وقت یونسی مشربیم ( می خواهیم از ظلمات به در آییم )

 ذکرمان لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین باید باشد

* یک وقت ایوبی مشربیم ذکرمان رب انی مسنی الضر و انت ارحم الراحمین باید باشد با این کلمات بین ما و نظام هستی وفق برقرار می شود

منبع: استاد صمدی آملی

1550333727img_20190216_194451.jpg

کنارهم لذت ببرید

نوشته شده توسطكبري جعفري 29ام دی, 1397

6راه متنوع برای باخانواده بودن

 

دنیای پرمشغله امروز شکاف زیادی را در خانواده‌ها ایجاد کرده است. آن‌ها کمتر فرصت بایکدیگر بودن را پیدا می‌کنند؛ یک نفر در آشپزخانه، یک نفر در اتاق‌خواب، یک نفر در حال درس خواندن و یک نفر هم در حال چک کردن شبکه‌های اجتماعی است. اما روش‌های ساده‌ای برای لذت بردن از دورهمی‌های خانوادگی وجود دارد که ما به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

خانواده

 

اگر در طول روز تنها 2-3 ساعت در کنار اعضای خانواده خود هستید و یا تنها در آخر هفته‌ها مجالی برای باهم بودن پیدا می‌کنید، باید برای همان زمان اندک برنامه‌ریزی داشته باشید تا از حضور در جمع خانوادگی نهایت لذت را ببرید. هر خانواده علایق خاص خود را دارد، اما ما با رعایت احترام به سلایق آنها، برنامه‌هایی را تدارک دیده‌ایم تا با اجرای آنها خاطرات خوشی را از دورهمی‌های خانوادگی برای خود رقم بزنید.

 

بفرمایید شام با خانواده

غذا خوردن در کنار همدیگر متأسفانه در برخی از خانواده‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد. این امر نه تنها باعث شادی و نشاط در خانواده می‌شود بلکه می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای در کودکان و نوجوانان داشته باشد؛ محققان دریافته‌اند که شام خوردن در جمع خانوادگی باعث سلامت روانی، بالا بردن اعتمادبه‌نفس، انعطاف‌پذیری، از بین بردن افسردگی، پیشرفت و قوی کردن روابط بین والد و فرزند می‌شود.(1) اگر در طول هفته به علت ساعات کاری و برنامه‌های مختلف فرصت نمی‌کنید یک وعده غذایی را کنار هم باشید، روزهایی را در هفته مشخص کنید به صورت نوبتی یا دسته جمعی آن را تهیه و کنار هم میل کنید.

ادامه »

چرا شبها زود باید خوابید؟

نوشته شده توسطكبري جعفري 17ام فروردین, 1397

 


بارها و بارها شنیده ایم که به خواب شبانه زود تاکید زیادی می‌کنند، چه برای کاهش وزن و چه برای افزایش وزن، علت این همه تاکید چیست؟ قبل از پرداختن به هر نکته‌ای باید بدانید که خواب کافی و به‌موقع در کنار یک برنامه غذایی اصولی در چند مورد نقش اساسی دارد؛

اول از همه به حفظ سلامت بدن کمک می‌کند، همچنین باعث جذب مواد معدنی شده و در راستای همین مواد زائد را از بدن دفع می‌کند. اما در ادامه بهتر است بدانید در هر ساعتی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

 

ساعت ۹ تا ۱۱ شب 
زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیرضروری که این عملیات توسط آنتی‌اکسیدان‌ها انجام می‌شود. در این ساعات بهتر است بدن‌تان در حال آرامش باشد، در غیر این صورت بر سلامتی خود اثر منفی گذاشته‌اید.

ساعت ۱۱ تا یک نیمه‌شب
عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد، البته اگر شما در خواب عمیق غوطه‌ور باشید. ضمنا در این مدت، با فعال‌تر شدن هورمون رشد و بازسازی، ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و جایگزینی سلول‌های از بین رفته صورت می‌پذیرد.

ساعت یک تا سه نیمه شب
عملیات سم‌زدایی در کیسه صفرا طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می‌گیرد.

ساعت سه تا پنج صبح
عملیات سم‌زدایی در ریه‌ها اتفاق می‌افتد. برخی مواقع دیده می‌شود که افراد در این زمان به سرفه یا عطسه شدید دچار می‌شوند.

ساعت ۵ تا ۷ صبح
ادامه این عملیات در روده بزرگ کامل‌تر شده و نهایتا به عمل دفع مواد زائد منجر می‌شود.

ساعت ۷ تا ۹ صبح
• جذب مواد مغذی به بهترین وضع صورت می‌‌گیرد، پس بهتر است صبحانه را میل کنید. افرادی که بیمار هستند، بهتر است صبحانه را ساعت ۶:۳۰ میل کنند. لازم به یادآوری است که در بین وعده‌های غذایی صرف صبحانه از اهمیت ویژه‌ای برای سلامتی و نشاط برخوردار است.

ادامه »


 
خبرگزاری کوثرنیوز