« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "فرهنگ کتابخوانی"

زنان و انقلاب اسلامی

نوشته شده توسطكبري جعفري 4ام بهمن, 1397

با توجه به نقش زنان در انقلاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی تاکنون هفت عنوان کتاب با موضوع نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی منتشر کرده است.

کتاب‌هایی که در حوزه زنان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با عناوین «تاریخ شفاهی مبارزات سیاسی زنان مسلمان»، «نقش زنان در نهضت امام خمینی»، «خورشیدواره (خاطرات طاهره سجادی)»، «حقوق سیاسی اجتماعی زنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران»، «ام‌الاسرا خاطرات خانم بهجت افراز»، «خاطرات مریم بهروزی» و «نقش زنان در دفاع مقدس» در بازار نشر وجود دارد.

 زنان

 

تاریخ شفاهی مبارزات سیاسی زنان مسلمان

اهمیت نقش سیاسی ـ مبارزاتی زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی از سویی و کمرنگ بودن این نقش در نوشته‌ها و آثار منتشر شده در بعد از انقلاب و ضرورت جبران این کاستی موجب شد تا تدوین یک اثر پژوهشی در راستای شناساندن فعالیت‌ها و مشارکت سیاسی زنان در طی سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، آغاز گردد.

به همین منظور بخش تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، یک طرح پژوهشی با عنوان «تاریخ شفاهی مبارزات سیاسی زنان از سال 40 تا 57» را برای تدوین انتخاب کرد.

شیوه کار بر مبنای تحقیق میدانی، کتابخانه‌ای و اسنادی قرار داده شد. این طرح مشتمل بر پنج فصل شد که دو فصل اول، مدخل و بستر تاریخی پژوهش حاضر را تشکیل می‌دهد و سه فصل دیگر که در واقع متن اصلی را تشکیل می‌دهد با استناد به مصاحبه‌ها و خاطرات خانم‌ها، نگاهی دارد به چگونگی و نحوه ورود این زنان به جریانات سیاسی کشور و چگونگی فعالیت‌ها و مشارکت آنان و مشکلات موجود در این زمینه، از جمله بازداشت و زندانی شدن آنها.

این اثر در 1500 نسخه و با قیمت 2200 تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

 

ادامه »

معرفی کتاب جان شیفته

نوشته شده توسطكبري جعفري 19ام آذر, 1397

معرفی کتاب جان شیفته از زبان امام خامنه‌ای (روحی فداه)

 

«قيمت کتاب «جان‌شيفته» «رومن رولان» به مراتب از اين بيش‌تر است؛ هم تاريخ است، هم ادبيات است، هم اخلاق است، هم هنر است. اين کتاب همه چيز است. اين کتاب را من سال‌ها پيش خوانده‌ام.»
جناب آقای محمود اعتمادزاده به‌آذین(م.ا. به‌آذین) از خیلی از نویسندگان و مترجمانی که الان هستند، بهتر است. به‌آذین مترجمی بسیار قوی است؛ به نظر من او از قاضی هم چیره‌دست‌تر است.

 

 برای دیافت فایل pdf عکس را کلیک کنید

جان شیفته

 

 جان‌شيفته، وضعيت اجتماعي فرانسه در ابتداي قرن بيستم را به تصوير مي‌کشد. نويسنده در طول داستان علاوه‌بر طرح گوشه‌هايي از انقلاب، چگونگي بيداري زنان فرانسه را شرح مي‌دهد.

ادامه »

کلیپ تصویری فاطمیه: مهربان زهرا سلام الله علیها (+ متن)

نوشته شده توسطكبري جعفري 13ام بهمن, 1396

 

تو نور عالمی ای جان جان جان، زهرا

یگانه زهره ی زهرای آسمان، زهرا

تو نور عالمی و كلبه ی گلین علی 

گرفته عطر حضور تو را بمان زهرا

خدا به خوبترین نامها عزیزت كرد

زكیه طاهره مرضیه مهربان زهرا

همیشه وقت دعا دست های پر مهرت

پلی میان زمین بودو آسمان زهرا

به خون تپید همه عالم از غمت بانو

گریستند تمام فرشتگان زهرا

چه زود رفتی و دیگر کسی نیافت تو را

تو ای غریب ترین غربت جهان زهرا

 

 

نماهنگ تصویری “مهربان زهرا سلام الله علیها” با صدای غلامعلی
زمان: 222 ثانیه (03:42)

 

*هنر رضایت از زندگی*(11)

نوشته شده توسطكبري جعفري 8ام بهمن, 1396

لذت  زندگی

فصل نهم : تعدیل لذّت جویی

 

طبیعت لذّت ، از درد و رنج ، گریزان است. به همین جهت ، اگر لذّت جویی ،رکن زندگی انسان گردد، تحمّل سختی ها دشوار می شود. سختی ها اجتناب ناپذیرند و لذا انسان لذّت طلب، در برابر آنها زمین گیر می شود .

فلسفه کنونی ما درباره بهداشت روان ، بر این پایه استوار است که مردم باید شاد و خوش حال زندگی کنند و غم و اندوه ، نشانه ناسازگاري و عدم انطباق با زندگی است . این اعتقاد و نظام ارزش ها باید خود را در برابر کسانی که درد و رنجی اجتناب ناپذیر دارند ، مسئول بداند ؛ زیرا این شیوه اندیشه موجب می شود که افراد دردمند ، به خاطر این که شاد نیستند ، اندوهناك تر نیز بشوند.

 

اکنون بهتر می توان فهمید که چرا دین ، مرکز ثقل آموزه هاي زندگی ساز خود را لذّت قرار نداده است انسان براي این که لذّت ببرد، باید لذّت طلب نباشد! براي تعدیل لذّت جویی ، راه هایی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

 

الف: بی رغبتی به دنیا:

انسان دنیا را مکان لذّت طلبی و کامجویی می خواهد و این جاست که بار دیگر ، ناهماهنگی میان واقعیّت دنیا و خواسته انسان پدید می آید.

لذّت و دلبستگی به دنیاي ناپایدار ، موجب اضطراب ، اندوه و حسرت می گردد . دلبسته دنیا ، امیدها و آرزوهاي فراوانی خواهد داشت . در اندیشه به دست آوردن این آرزوها بودن ، خود ، اندوه آور است و چنین فردي ، آن گاه که به خواسته هایش نرسد نیز اندوهی صد چندان خواهد داشت.

ادامه »

*هنر رضایت از زندگی*(10)

نوشته شده توسطكبري جعفري 8ام بهمن, 1396

فصل هفتم : کنترل پاداش

انجام دادن هر کاري بدون مزد ، غیر قابل تحمّل است ؛ اما اگر با اجر و پاداش ، همراه باشد ، حتّی اگر سخت و طاقت فرسا باشند ، قابل تحمّل خواهند بودعلّت بیان اجر صبر و بردباري در متون دینی. و روایات اهل بیت علیهم اسلام،  توجّه دهی مردم به پاداش آن است که بیان آنها از حوصله این بحث ، خارج است.

 

پاداش الهی

 

مهمْ این است که اصل پاداش داري سختی ها را نباید فراموش کرد یا دست کم گرفت مصیبت واقعی ، آن وقتی است که انسان از پاداش آن محروم گردد . اگر انسان، پاداش مصیبت را به دست آورد، در حقیقت ، براي او نعمت است .

امام علی علیه السلام می فرماید : اگر با محنت ها ، با رضایت و بردباري مواجه شوي ، نعمت ، پایدار خواهد بود.

 

ملاكْ این است که ما چه واکنشی به پدیده ها نشان دهیم ؛ چه خوشایند و چه ناخوشایند . نعمت با ناسپاسی ، به نقمت تبدیل می شود و نقمت با بردباري ، به نعمت تبدیل می گردد . براي اهل ایمان ، مصیبت ، فرصتی است که می توان آن را به نعمت ، تبدیل کردتوجّه به این حقایق ، فشار روانی حاصل از بلاها و گرفتاري ها را کاهش می دهد و موقعیّت هاي سخت را قابل تحمل می کند.

 

فصل هشتم : قدرتمند شدن

موقعیّت ناخوشایند، وضعیت جدیدي است که توان جدیدي نیز می طلبد. اگر این توان ، تأمین نگردد، در مهار و کنترل موقعیّت ناخوشایند ، موفّق نخواهید شد.

ادامه »


 
خبرگزاری کوثرنیوز