« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "مهدویت"

‌مهدی شناسی

نوشته شده توسطكبري جعفري 20ام آذر, 1398

مهدی شناسی

يكي از راه‌هاي شناخت حضرت ولي عصر (عجل الله فرجه) شناخت از طريق اسماء الحسني است. زيرا وجود مقدس امام زمان(عج) را جلوه كامل اسامي حضرت حق مي‌دانيم.

« َ يَا مَنْهَلَ‏ كُلِ‏ غَرِيب‏ »:
« مَنْهَلَ‏ » به دو معناست : شريعه و اولين قسمت ورود به آب ، و معناي ديگرش «عطش» است، خداي سبحان محل رجوع هر غريبي است، هر فرد غريب اولين مراجعه‌اي كه دارد به خدا است، يا هر غريبي تشنه خدا است.
« إِنَّا إِلَيْهِ‏ راجِعُون‏»: هر كس باور داشته باشد وطن حقيقي‌اش آن عالم است، در اين دنيا احساس غربت مي‌كند.

يا صاحب الزمان ! كسي كه در اين عالم خود را غريب يافت، در ميان مخلوقات و ممكنات به اولين كسي كه مي‌رسد، وجود مقدس شماست.

از سوي ديگر، آنها كه اين دنيا را به عنوان وطن و محل اقامت در نظر نگرفتند، هرچه به امام زمانشان برسند بيشتر تشنه او ميشوند، و نسبت به مولايشان عطشي بي‌پايان دارند.

كسي كه تشنه باشد هر غذا و نوشيدنی كه در اختيارش قرار بگيرد، راضي نمي‌شود و تنها آب را طلب مي‌كند.

مولا جان ! شما جلوه نام « منهل كل غريب » هستي.
ياريمان كنيد اين عالم را محل اقامت خود نگيريم، در اين دنيا غريب باشيم تا همه وجودمان لبريز از احساس عطش نسبت به شما باشد، و هر چه به شما نزديك‌تر مي‌شويم ، احساس نيازمان بيشتر شود.

ادامه »

به امید ظهور

نوشته شده توسطكبري جعفري 17ام آبان, 1398

امام محمد باقر(ع):

‌وقتی مهدی(عج) وارد کوفه می‌شود، بر فراز منبر قرار می‌‌گیرد، سخن آغاز می‌کند، در حالی که مردم از شدت شوقِ دیدارش آنچنان می‌گِریَند که از شدت گریه نمی‌فهمند امام(ع) چه می‌فرماید!
اعلام الوری، ص 271

 

مهدی

 

سالروز آغاز امامت حضرت بقیة الله الأعظم (عجل الله تعالی و فرجه) مبارک باد

تعجیل در ظهور امام زمان(عج) صلوات

 

‌آشتی با امام زمان

نوشته شده توسطكبري جعفري 14ام مهر, 1398

‌آشتی با امام زمان

ﻣﻨﺘﻈﺮ،ﻧﮕﺮﺍﻥ ﻣﻌﺸﻮﻗﺶ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ‏ﻛﻪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺁﺯﺍﺭﻯ ﻭ ﺁﻓﺘﻰ ﺑﺮﺳﺪ، ﺁﺯﺭﺩﻩ ﺧﺎﻃﺮ ﻣﻰ‏ﺷﻮﺩ؛ پس ﻋﻼ‌ﻭﻩ ﺑﺮ ﺩﺍﺩﻥ ﺻﺪﻗﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺩﻓﻊ ﺁﻓﺎﺕ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ ﺍﺯ ﺣﻀﺮﺕ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﻭ ﺑﻪ ﺧﺼﻮﺹ ﺩﺭ ﺍﻭﻗﺎﺗﻰ ﻛﻪ ﻭﯾﮋﻩ ﺩﻋﺎ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺟﺎﺑﺖ ﻣﻘﺮﻭﻥ ﺍﺳﺖ، ﺑﺮﺍﻯ ﺳﻼ‌ﻣﺘﻰ ﺍﻭ ﺩﻋﺎ ﻣﻰ‏ﻛﻨﺪ. ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺩﻋﺎﻯ ﺍﻭ ﺍﯾﻦ ﺩﻋﺎﻯ ﻣﺸﻬﻮﺭ ﺍﺳﺖ:


«ﺍَﻟﻠَّﻬُﻢَّ ﻛُﻦْ ﻟِﻮَﻟِﯿِّﻚَ… ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﻋﺖ ﻭ ﺩﺭ ﻫﻤﻪ ﺳﺎﻋﺎﺕ، ﻭﻟﻰّ ﻭ ﺩﻭﺳﺘﺖ، ﺣﺠﺖ ﺑﻦ ﺍﻟﺤﺴﻦ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺩﺭﻭﺩ ﺗﻮ ﺑﺮ ﺍﻭ ﻭ ﭘﺪﺭﺍﻧﺶ ﺑﺎﺩ ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﻭ ﺣﺎﻓﻆ ﻭ ﺭﻫﺒﺮ ﻭ ﯾﺎﻭﺭ ﻭ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎ ﻭ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﺑﺎﺵ، ﺗﺎ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺭﻭﻯ ﻣﯿﻞ ﻭ ﺭﻏﺒﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ ﺭﻭﻯ ﺯﻣﯿﻦ ﺳﻜﻮﻧﺖ ﺩﻫﻰ ﻭ ﺯﻣﺎﻧﻰ ﺩﺭﺍﺯ ﺑﻬﺮﻩ‏ﻣﻨﺪﺵ ﺳﺎﺯﻯ.»

ﻣﺆﻣﻦ ﺩﺭ ﻫﻤﻪ ﻛﺎﺭﻫﺎ، ﺣﻀﺮﺕ ﻭ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻭ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻭ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺧﻮﺩ، ﻣﻘﺪﻡ ﻣﻰ‏ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺟﺎﻫﺎﯾﻰ ﻛﻪ ﻣﻨﺘﻈﺮ، ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺧﻮﺩ ﻣﻘﺪﻡ ﻣﻰ‏ﺩﺍﺭﺩ، ﺩﺭ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺩﻋﺎﺳﺖ.

ﻣﻨﺘﻈﺮ، ﺩﻋﺎ ﺑﺮﺍﻯ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺭﺃﺱ ﻫﻤﻪ ﺩﻋﺎﻫﺎ ﻭ ﻣﻘﺪﻡ ﺑﺮ ﻫﻤﻪ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻰ‏ﺩﻫﺪ.

استاد شجاعی

 

جان و جانان

نوشته شده توسطكبري جعفري 2ام اردیبهشت, 1398

 امام زمان(عج) از نگاه مقام معظم رهبری

امروز وجود مقدس حضرت حجت - ارواحنا فداه - در میان انسان های روی زمین، منبع برکت، منبع علم، منبع درخشندگی، زیبایی و همه خیرات است.

 

رهبری
...برای انسانی که دارای معرفت باشد، موهبتی از این برتر نیست که احساس کند، ولی خدا، امام بر حق، عبد صالح، بنده برگزیده در میان همه بندگان عالم و مخاطب به خطاب خلافت الهی در زمین، با او و در کنار او است; او را می بیند و با او مرتبط است. (1)

مهدی موعود (عج)، مظهر رحمت و قدرت حق و مظهر عدل الهی است و کسانی که بتوانند با این کانون شعاع رحمت و تفضلات الهی، ارتباط روحی و معنوی برقرار کنند، در تقرب به خداوند، توفیق بیشتری می یابند; زیرا نفس توسل و توجه و ارتباط قلبی با آن حضرت، موجب عروج و رشد روحی و معنوی انسان می شود. (2)

… یکی از آن خورشیدهای فروزان، به فضل و کمک پروردگار و به اراده الهی، امروز در زمان ما به عنوان «بقیة الله فی ارضه » ; به عنوان «حجة الله علی عباده » ; به عنوان «صاحب زمان » و «ولی مطلق الهی در روی زمین » وجود دارد. برکات وجود او، [و] انوار ساطعه از وجود او، امروز هم به بشر می رسد… این خورشید معنوی و الهی بازمانده اهل بیت علیهم السلام است. (3)

ولی عصر - صلوات الله علیه - میراث بر همه پیامبران الهی است. (4)

امام بزرگوار و عزیز و معصوم و قطب عالم امکان و ملجا همه خلایق، اگرچه غایب است و ظهور نکرده، اما حضور دارد. (5)

امام زمان (عج) امانت و گوهر درخشنده عظیم آفرینش در میان ما، امروز بی گمان بیش از هر زمان، متوجه و مراقب این ملت است. (6)

پی نوشت ها:
1) روزنامه جمهوری اسلامی 4/9/78.
2) روزنامه رسالت 16/10/74.
3) سخنرانی جشن بزرگ منتظران ظهور 3/9/78.
4) خطبه نماز جمعه 6/4/59.
5) جمهوری اسلامی 19/10/74.
6) خطبه نماز جمعه 19/10/59.
منبع : مهدویت

ضرورت توسل به حضرت بقیه الله در شب نیمه شعبان

نوشته شده توسطكبري جعفري 31ام فروردین, 1398

یا مهدی

چطور ما این قدر از توجه به امام زمان علیهالسلام غافل شدیم؟!

چطور این همه دور شدیم و توانستیم بدون توسل به آن حضرت زندگی کنیم؟!ما باید بدانیم چه چیزی از ما میخواهند؟ آیا این سفرهای که برای ما پهن کرده اند کم است؟ چه کسی بهره می برد؟چرا حتی برای این ارتباط هم آمدیم حرف زدیم و حرف زدیم و حرف زدیم؟ نصیب خودمان چه شد؟چطور روزگار ما را به غفلت انداخت و از این بخش غافل شدیم؟

روزانه باید متوسل بود، گرچه افق این فکر خیلی بلند است و افق این ارتباط خیلی راقی است، اما دائم باید ملتزم به توسل بود.

تجربه بین علما نشان داده است که توسل و توجه به حضرت بقیه الله علیهالسلام، خیر دنیا و آخرت میآورد که فقط ثبات قدم و مراعات میخواهد، ادب و گذشت میخواهد، سحر میخواهد، نماز اول وقت و قرائت قرآن میخواهد.

آن وقت است که انسان احساس می کند یک باب دیگر هم در زندگی او باز شد که نسلهای آینده او هم بهره میبرند.

شب نیمه شعبان شب این ارتباط و این توسل و شب شروع این توجه است. ما خیلی غافل هستیم و حیف است که سر این سفره، غافل از حضرت باشیم. مواظب باشیم که شب نیمه شعبان از دست نرود. در این شب فقط استغفار و بیداری و درک شب نیمه شعبان. . .

 

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری

 


 
خبرگزاری کوثرنیوز