« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "نهج البلاغه، کلام امیر"

سفره ای آماده برای همه

نوشته شده توسطكبري جعفري 22ام آبان, 1398

نهج البلاغه

ما نهج البلاغه می خوانیم

سفره ای آماده برای همه 

چرا هر حرکت خالص برای اتصال دادن مردم به متون اصلی و دستِ اولِ دین، بدون بررسی و تأمل، متهم به تهمت های ناروایی چون ” تفسیر به رأی"، “اخباریگری” ، ” قشریگری"، ” انحراف از دین” و … می شود؟

خداوند قشریّون و اخباریّون را هدایت و آنان که دانسته و عامدانه مصداق ” یُحَرِّفونَ الکَلِمَ عن مَواضِعِه ” و ” مَن فَسَّرَ القُرآنَ برأیِه ” هستند را از درگاه رحمتش محروم نماید. اما هر استفاده از قرآن و نهج البلاغه که تحریف و تفسیر به رأی نیست!!

بگذارید عنان کلام را به دست امام راحل ، حضرت روح الله قدّسَ الله نَفسَه الزّکیّه بسپاریم که کلامش، فصل الخطاب بی همتای عصر ماست.امام خمینی رحمه الله در کتاب شریف ” آداب الصلاه” در بخش آداب قرائت نماز و به بهانه بحث از آداب قرائت قرآن ( چون بخش اصلی قرائت نماز، سوره های قرآن است که در رکعات اول و دوم نماز خوانده می شود) نهیبی عالمانه و شجاعانه می زنند به کسانی که مردم را به بهانه ترس از غلطیدن در درّه هولناک تفسیر به رأی، از هر نوع تأمّل و تدبّر در قرآن کریم محروم کرده و می کنند! عالم نمایانی که روایات مربوط به نهی از تفسیر به رأی را – که معنا و موضوع و مصادیق خاص و روشنی دارد – چنان تعمیم داده اند، که هر نوع برداشت آزاد از قرآن کریم را ولو هیچ ارتباطی به تفسیر ندارد، منع کرده و آن را حرام و مستوجب عذاب جهنّم معرفی می کنند.

حجت الاسلام مهدوی ارفع

کتاب گنج ناشناخته پدری
 ادامه دارد..

از مللک تا ملکوت با نهج البلاغه

نوشته شده توسطكبري جعفري 12ام آبان, 1398

نهج البلاغه خوانی

#از_ملک_تا_ملکوت_با_نهج_البلاغه 

برادر و خواهر گرامی؛
در روزگار سرگردانی و پوچی بشر و در عصر جاهلیت مدرن و در آستانه ی فروپاشی پر ادعا ترین تمدن دستساز قرنهای جدید، یعنی تمدن پوشالی و شیطانی غرب، دست رحمت الهی و نظر عنایت علوی، قلب شما را ظرف شایسته ای برای دریافت اسرار سینه ی سوخته مولی الموحدین، امیرالمومنین (علیه السلام) ، یافته و توفیق ورود به عالم بینظیر نهج البلاغه را نصیبتان فرموده است؛

چه نیکوست بدانید《کتاب شریف نهج البلاغه که به تعبیر امام خمینی رضوان الله علیه: 《 بزرگترین کتاب انسان سازی بعد از قرآن کریم است》

 و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: 《پشتوانه حل همه مشکلات امروز ماست》
آسان ترین و شیواترین و شیرین ترین سخن و بهترین معجون درمان دردها و حاوی برترین راهنمایی ها به سوی حیات طیبه است.

این کتاب گلچینی بی بدیل از سخن و سیره علوی در دوران حکومت ایشان است که بیشترین شباهت را به به روزگار ما دارد؛ بنابراین می توان آن را کاملترین دفترچه راهنمای راه سعادت مادی و معنوی بشر دانست.

ورود به عالم امیر المومنین (علیه السلام) با ورود به عالم نهج البلاغه ممکن می شود. درک عالم نهج البلاغه پنج مرحله دارد و هر مرحله ، راه و روش خود را میطلبد:

ادامه »

سفره ای آماده برای همه

نوشته شده توسطكبري جعفري 12ام آبان, 1398

نهج البلاغه

ما نهج البلاغه می خوانیم

 سفره ای آماده برای همه

نهج البلاغه در عین عمق و جامعیت بی نظیر، بسیار ساده و قابل فهم برای عموم است. اینگونه نبوده است که مولا امیرالمؤمنین علیه السلام عده ای از فلاسفه، متکلّمین و حکما را جمع و با ادبیات غامض فلسفی و کلامی ، معارف اسلامی را به آنها تدریس کرده باشد، بلکه اکثر خطبه های مولا بر فراز منبر مسجد کوفه ایراد شده است، حکمت هایش در جمع مردم بیان گردیده است و نامه هایش برای دوست و دشمن نگاشته شده است! بنابراین این مطالب، مختص افراد خاصی نیست بلکه برای عموم مردم قابل استفاده می باشد.

امیر قافله انقلاب اسلامی در این خصوص صراحتاً می فرماید:
” امیرالمؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه درباره توحید، امامت، قیامت و معاد و قدرت خدا و مسائل اعتقادی بحث های مفصّلی کرده اند که اگر اندیشمندان فقط به ترجمه و توضیح مختصر همین مطالب بپردازند، حقایق بسیاری از ایدئولوژی اسلام در اختیار ذهن و دل شنوندگان و خوانندگان قرار خواهد گرفت. علی علیه السلام در این خطبه ها به فکر آن است که مغزها را بسازد و هدایت کند.”

البته اشتباه نشود! ما با شرح وتفسیر علمای بزرگوار مخالف نیستیم و همه این تلاش ها را مأجور می دانیم. اما گاهی این تفاسیر – که محصول فهم های شخصی دانشمندان است- می تواند حجاب کلام نورانی معصوم علیه السلام باشد و در مواردی همین اختلاف فهم ها و تفاوتِ دریافت ها، مخاطب را درگیر اختلاف آراء می کند و از اصل و متن که هیچ اختلاف و اعوجاجی در آن نیست، محروم می سازد.

 از سوی دیگر گاهی به جای آنکه نکات پیچیده و مبهم– بر فرض وجود چنین نکته هایی در نهج البلاغه – تبیین شود، برعکس پیچیده تر و مبهم تر می شود. کافی است یک صفحه از نهج البلاغه را بصورت اتفاقی باز کنید و برای مردم بخوانید و همان صفحه را از تفسیر یکی از علمای محترمی که شرح و تفسیر نهج البلاغه نوشته اند، نیز بخوانید تا ببینید آیا این شرح و تفسیر ها نقش روشن کنندگی دارند یا بعضاً فهم و درک آنها از درک و فهم خود نهج البلاغه، دشوارتر شده است؟

با چشم پوشی از ایرادات مذکور، آنچه از این شرح ها و تفاسیر قابل بهره برداری است، غالباً اختصاص به اهل علم و خواص دارد و همچنان توده متدینین از آن بی نصیب یا کم بهره اند؛ تا کی باید علما و حکما به بهشت بروند و توده مردم را در جهنم جهل و غفلت واگذارند؟

ادامه دارد……


حجت الاسلام مهدوی ارفع

کتاب گنج ناشناخته پدری

نیاز همگانی

نوشته شده توسطكبري جعفري 12ام آبان, 1398

 نهج البلاغه؛ نیاز همگانی

رهبر معظّم انقلاب اسلامی درباره احتیاج ما به نهج البلاغه می فرمایند:

 « امروز شرایطی مشابه حکومت دوران امیرالمؤمنین علیه السلام است؛ پس روزگار، روزگارِ نهج البلاغه است. امروز می شود از دیدگاه نافذ امیرالمؤمنین علیه السلام به واقعیت های جهان و جامعه نگاه کرد و بسیاری از حقایق را دید و شناخت و علاج دردها را پیدا کرد. همین است که به نظر ما امروز بیش از همیشه به نهج البلاغه محتاج تریم .»

همچنین ایشان می فرمایند:

«همه آنچه که برای یک انسان مسلمان و یک جامعه اسلامی لازم است ، سخنی و حرفی و اشاره ای و یا بحثی و هدایتی از آن در نهج البلاغه آمده است.»

باز در جای دیگری می فرمایند:

 « نهج البلاغه واقعاً یک اقیانوس عمیق و تمام نشدنی است. همه هم توفیق پیدا نمی کنند این کتاب را آن چنان که شایسته است، سیر و در آن غور کنند در حالی که بسیاری از مطالب و معارف آن برای مردم لازم است.»

ادامه دارد…


حجت الاسلام مهدوی ارفع

کتاب گنج ناشناخته پدری

ای کاش زائر قبرت شوم شب جمعه

نوشته شده توسطكبري جعفري 28ام شهریور, 1398سلام می دهم از راه دور در شب جمعه
سلام بر حرم تو ؛ سلام بر شب جمعه

به سمت صحن و سرای تو ایستاده ام آقا
سلام می دهمت با دو چشم تر ؛ شب جمعه

فقط نیامده بانوی بی نشان به زیارت
رسیده است پدر در بر پسر ؛ شب جمعه

نشسته زینب کبری کنار حضرت زهرا
حسن نشسته کنار پیامبر ؛ شب جمعه

چه قدر فطرس پر سوخته ست گرد ضریحت
کنار این همه مرغ شکسته پر ؛ شب جمعه

هنوز خاطره ی اوّلین زیارت خود را
مُرور می کنم ای مهربان به هر شب جمعه

فقط دعای فرج ؛ تحت قُبّه ی تو بخوانم
دوباره زائر قبرت شوم اگر شب جمعه

چه عطر سیب لطیفی گرفته است فضا را
پُراز شمیم تو گشته ست هر سحر ؛ شب جمعه

به حق لحظه ی بر نیزه رفتن سر طفلت
مرا به کرببلا باز هم ببَر ؛ شب جمعه

چه صحنه های عجیبی عبور کرد ز چشمم
پدر ؛خرابه ؛سه ساله ؛کنار سر ؛ شب جمعه

اَلسَّلامُ عَلى مَنْ جَعَلَ اللَّهُ الشِّفاءَ فی تُرْبَتِهِ…

سلام بر کسى که خداوند شفا را در خاک قبرش قرار داد…

1568910198img_20190919_202757.jpg