« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »
  • تماس

موضوع: "پیام انقلاب"

راز ماندگاری انقلاب اسلامی چیست؟

نوشته شده توسطكبري جعفري 4ام بهمن, 1397

 

در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، خط حزب الله به این پرسش پاسخ می‌دهد که راز ماندگاری انقلاب اسلامی چیست؟

اول. منقول است میانه‌ی جنگ صفین، که کار به شدت سخت و طاقت‌فرسا شده بود، برای عده‌ای از یاران امیرالمؤمنین علیه‌السلام شبهه پیش آمد که آیا اساسا این جنگ، کار درستی است یا نه. “اسماء بن حکیم” که از یاران حضرت بود و یکی از همراه جناب عمار یاسر، می‌گوید مردی از سپاه حضرت آمد و سراغ عمار را گرفت. جناب عمار خودش را معرفی کرد. آن مرد که خوشحال شده بود، سؤالش را از عمار چنین مطرح کرد: “من هنگامی که از خانه بیرون آمدم، اطمینان داشتم که ما در مسیر حق هستیم و شکی نداشتم که این قوم (معاویه و طرفدارانش) بر باطل و گمراهی هستند. تا شب گذشته، همین عقیده و اطمینان را داشتم؛ ولی دیشب دیدم که اذان‌‌گوی ما، در جمله‌های اذان، گواهی به یکتایی و رسالت محمد صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم می‌دهد و اذان‌گوی آن‌ها (معاویه و هوادارانش) نیز گواهی به یکتایی خدا و رسالت محمد صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم می‌دهد؛ و بعد از اذان، هم ما نماز می‌خوانیم هم آن‌ها، و کتاب ما یعنی قرآن هم یکی است، دعوت ما یکی است، رسول ما نیز یکی است. از این رو، دیشب شک و تردید بر من راه یافته است. دیشب بی‌آنکه کسی جز خدا بداند، شب را به سر آوردم و صبح نزد امیرمؤمنان علی علیه‌السلام آمدم و ماجرا را گفتم. به من فرمود: آیا عمّار را ملاقات کردی؟ گفتم: نه. فرمود: نزد عمّار برو ببین چه می‌گوید و از گفته‌ی او پیروی کن. اینک برای همین مسأله نزد تو آمده‌ام.

جناب عمّار در جواب آن مرد گفت: آیا آن صاحب “پرچم سیاه” را که در مقابل من قرار گرفته است (اشاره به پرچم عمروعاص) می‌شناسی؟ من با این شخص در عصر رسول خدا صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم، در رکاب آن حضرت، سه بار جنگیدم و اینک این چهارمین بار است که با او می‌جنگم و این بار بهتر و نیک‌تر از سه‌بار قبل نیست؛ بلکه بدتر و زشت‌تر از آن‌هاست. من در جنگ بدر و احد و حُنین، در برابر او جنگیدم… آن روز در عصر پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم تجمّع ما در مرکز “پرچم‌های رسول خدا صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم” بود ولی تجمّع این قوم (عمروعاص و معاویه و سپاه آن‌ها) در مرکز “پرچم‌های مشرکان”.

ادامه »

زنان و انقلاب اسلامی

نوشته شده توسطكبري جعفري 4ام بهمن, 1397

با توجه به نقش زنان در انقلاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی تاکنون هفت عنوان کتاب با موضوع نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی منتشر کرده است.

کتاب‌هایی که در حوزه زنان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با عناوین «تاریخ شفاهی مبارزات سیاسی زنان مسلمان»، «نقش زنان در نهضت امام خمینی»، «خورشیدواره (خاطرات طاهره سجادی)»، «حقوق سیاسی اجتماعی زنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران»، «ام‌الاسرا خاطرات خانم بهجت افراز»، «خاطرات مریم بهروزی» و «نقش زنان در دفاع مقدس» در بازار نشر وجود دارد.

 زنان

 

تاریخ شفاهی مبارزات سیاسی زنان مسلمان

اهمیت نقش سیاسی ـ مبارزاتی زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی از سویی و کمرنگ بودن این نقش در نوشته‌ها و آثار منتشر شده در بعد از انقلاب و ضرورت جبران این کاستی موجب شد تا تدوین یک اثر پژوهشی در راستای شناساندن فعالیت‌ها و مشارکت سیاسی زنان در طی سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، آغاز گردد.

به همین منظور بخش تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، یک طرح پژوهشی با عنوان «تاریخ شفاهی مبارزات سیاسی زنان از سال 40 تا 57» را برای تدوین انتخاب کرد.

شیوه کار بر مبنای تحقیق میدانی، کتابخانه‌ای و اسنادی قرار داده شد. این طرح مشتمل بر پنج فصل شد که دو فصل اول، مدخل و بستر تاریخی پژوهش حاضر را تشکیل می‌دهد و سه فصل دیگر که در واقع متن اصلی را تشکیل می‌دهد با استناد به مصاحبه‌ها و خاطرات خانم‌ها، نگاهی دارد به چگونگی و نحوه ورود این زنان به جریانات سیاسی کشور و چگونگی فعالیت‌ها و مشارکت آنان و مشکلات موجود در این زمینه، از جمله بازداشت و زندانی شدن آنها.

این اثر در 1500 نسخه و با قیمت 2200 تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

 

ادامه »

♥️ ♥️ ♥️ بهمن خونين جاويدان

نوشته شده توسطكبري جعفري 21ام بهمن, 1396


 

♥️ ♥️ ♥️ بهمن خونين جاويدان

 نژاد هر تكبير، به خون و آگاهى مى‌رسد. وطن نيز با تكبيرهاى خون‌رنگ مردان، به حياتى دوباره رسيد.

 ما، از دلِ تك‌تكِ قصيده‌هاى قيام كرده، صداى خون را مى‌شنويم

 در رگ‌هاى انقلاب ما، شعر ايستادگى جارى است.

 ميان اين نغمه‌هاى بهشت زهرايى، شهيدان را مى‌شنويم كه زنده‌ترين فريادهاى روزگارانند.

از نقطه شروع مقدس خون‌ها پيدا بود كه قاعده ما بر پيروز شدن است.

 شب رفت و سرود فجر، آهنگين است

♥️ از خون شهيد، فجر ما رنگين است.

 

 

من انقلابی ام.....

نوشته شده توسطكبري جعفري 17ام بهمن, 1396

انسان انقلابی کسی‌ است که قصه دارد

 
انسان‌ها چهار دسته‌اند:
–  یا همچون امام حسین(علیه السلام) قصه دارند؛
–  یا مثل یزید، قصه‌ی صاحبان قصه‌ها (امام حسین علیه السلام) را کامل می‌کنند؛
–  یا همچون حضرت زینب(سلام الله) قصه‌ها را روایت می‌کنند.
–  و دیگران که منفعلانه، می‌شنوند.

 

انسان انقلابی کسی‌ست که قصه دارد. قصه‌‌ی او را کسانی کامل می‌کنند (شهیدش می‌کنند) و قصه‌اش را دیگران روایت می‌کنند. شهید احمدی‌روشن، قصه‌ای داشت؛ که یزیدیان با ترورش آن‌را کامل کردند و امروز کسانی هستند که قصه‌ی او را روایت می‌کنند.

جوان انقلابی امروز، اگر در جوانی‌اش تصمیم نگیرد در زندگی خود قصه داشته باشد، همچون جریان آب در مرداب، راکد می‌شود.

استاد حسن عباسی
قم – ۲۷ شهریور ۹۵

نهم دی؛ تجلی بصیرت، در سایه ولایت

نوشته شده توسطكبري جعفري 8ام دی, 1396

 

9 دی  روز بصیرت

 

خرداد بود. ماه حماسه‌های جاوید. در تقویم انقلاب اسلامی ایران، این ماه شاهد حماسه‌های تاریخی است که در آن خلق شده است. از پانزده خرداد 1342 که نقطه عطف و آغاز نهضت اسلامی حضرت امام خمینی رحمه الله است گرفته تا سوم خرداد 1361 سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان و 14 خرداد 1368 سالروز رحلت جانسوز رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی رحمه الله و آغاز رهبری امام خامنه‌ای مدظله‌العالی. در طول تاریخ معاصر، به ویژه در عصر مشروطیت نیز کشور ایران در ماه خرداد شاهد وقایع مهمی بوده‌ است که ذکر آن در این مجال نمی‌گنجد.

 

همچون سال‌های دور در خرداد سال 88 نیز مردم مسلمان کشور جمهوری اسلامی ایران، حماسه‌ای خلق کردند، حماسه‌ای که سبب بُهت و حیرت جهانیان گردید؛ به شکلی که چشمان حیرت‌زده دشمن از حدقه بیرون زد. ملت با حضور پرشور خود، حماسه‌ای پرشکوه آفریدند که جلوه‌اش تماشایی و ماندگار بود و هست؛ اما این حضور پرشکوه و خلق حماسه بر دشمن خبیث بسیار‌گران آمد؛ زیرا دشمن به هر حیله و ترفند و تزویری دست زده بود تا انتخاباتی بی‌رونق و سست و بی‌مایه در ایران برگزار شود، اما بر خلاف میل شیطانی‌ دشمن ملت با حضور حماسی خود، دشمن را ناکام گذاشت. آنان برای جبران ناکامی خود و مقابله با پیروزی شکوهمند ملت در حماسه حضور، دست به کار شدند.

 

او برای نیل به اهداف پلید خویش، فتنه‌ای خلق کرد تا آن پیروزی شورآفرین بر کام ملت تلخ گردد. در این میان هزینه‌های سنگینی بر ملت تحمیل شد. از دشمن دون که انتظاری جز این نبوده و نیست، ولی در این میان عده‌ای خیانت‌کار، وطن‌فروش و منافق داخلی نیز آب به آسیاب دشمن ریختند و آتش افروخته فتنه را افروخته‌تر نگه داشتند؛ اما ملت شریف و صبور و حماسه‌ساز ایران اسلامی در سایه بصیرت و آگاهی و پا به پای ولایت عرصه را بر فتنه و فتنه‌گران تنگ و تنگ‌تر کردند. ناگزیر فتنه‌گران برای اینکه بتوانند حماسه‌ خلق شده ملت را به شکست بکشانند دست به هر روش نابکاری زدند.

ادامه »


 
خبرگزاری کوثرنیوز